JAMARSKI TABOR NA VELIKI PLANINI 2023, LETOS ZELO DRUGAČE

0

Letošnji, že 4. Medklubski jamarski tabor na Veliki planini bi moral potekati v času od 19. do 20. avgusta 2023 v organizaciji Jamarskega kluba Kamnik.

Silovito neurje s poplavami in številnimi zemeljskimi plazovi v začetku avgusta je opustošilo velik del kamniške občine, veliko ljudi je potrebovalo pomoč in odločili smo se, da v terminu namenjenem taboru v čim večjem številu pomagamo pomoči potrebnih. Tako smo se v soboto, 19. avgusta zbrali članice
in člani jamarskih društev in klubov iz Kamnika, Ljubnega, Topolšice, Domžal in Ljubljane in se z vozili Jamarske reševalne službe odpeljali k Marjanu Burja v Potok 6 v Črni in mu pomagali odstranjevati posledice zemeljskega plazu. Več kot 40 parov rok je odmetavalo zemljino, čistilo kanale, napeljevalo varovalno ograjo za drobnico, izkušena ogledna skupina pa je pregledala zgornji del gozda nad kmetijo vse do Sv. Primoža in preverila možnosti nadaljnih plazenj zemlje. Velike razsežnosti ujme in nemoč ljudi, ki so izgubili svoje domove so nas zelo pretresle in v naslednjem vikendu in še v nekaj naslednjih dnevih smo v nekoliko manjšem številu pomagali odstranjevati zemljino med hišo in steno pri Zobavnik Milanu v
Županjih njivah. Zaradi specifike dela odstranjevanje ogromne količine plazovine ujete za zadnjo stranjo hiše s strojno opremo ni bilo mogoče. Domači in številni prostovoljci so z vztrajnostjo in trmo počasi, dan za dnem kopali, odmetavali zemljo vse dokler prehod ni bil popolnoma očiščen. Brez kančka slabega občutka smo letošnje raziskave podzemlja Velike planine preložili na 5. Medklubski jamarski tabor na Veliki planini, ki bo naslednje leto, ko se bomo lotili s smetmi zatrpane Udornice pod planino Kisovec in grabna pod nihalko na Veliko planino.

Letošnjim sponzorjem tabora JP CČN Domžale-Kamnik d.o.o.; JATA EMONA proizvodnja; VELIKA PLANINA d.o.o.; CALCIT d.o.o. Proizvodnja kalcitnih polnil, AGRARNA SKUPNOST »MEŠČANSKA KORPORACIJA KAMNIK a.s.«, Jamarska reševalna služba in Občina KAMNIK, oddelek za družbene dejavnosti se iskreno zahvaljujemo za finančno in materialno pomoč in obljubljamo, da bodo prejeta sredstva koristno uporabljena v dobrobit raziskovanju in varovanju podzemnih voda velikoplaninske planote.

Kronološki pregled prostovoljnega dela članov/ic JK Kamnik po ujmi 12-13.8.2023; Čiščenje prepusta v Lučah, celodnevno, 1 naš član skupaj z drugimi jamarskimi
društvi in Jamarsko reševalno službo
07.08.2023 oskrba živali pri Burjevih, ogled stanja ceste, poldnevno, 1 naš član
19.08. 2023 sob.: v organizaciji Jamarskega kluba Kamnik so naši člani in člani še nekaterih
drugih jamarskih klubov delali pri Marjanu Burja, Potok 6 v Črni
25.08.2023 Ogled Županjih njiv, poldnevno, 2 naša člana
27.08. 2023 sob.: v organizaciji Jamarskega kluba Kamnik so naši člani in člani še nekaterih
drugih jamarskih klubov odmetavali plazovino pri Zobavnik Milanu v Županjih njivah,
28.8. 2023 ned.: odmetavali plazovino pri Zobavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno, 4
naši člani
29.8. odmetavali plazovino pri Zobavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno, 2 naša člana
09.09. 2023 sob.: odmetavali plazovino pri Zabavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno, 4
naši člani
10.09. 2023 ned.: odmetavali plazovino pri Zabavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno,
1 naš član
11.09. 2023 pon.: odmetavali plazovino pri Zabavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno,
2 naša člana
12.09. 2023 tor.: odmetavali plazovino pri Zabavnik Milanu v Županjih njivah, celodnevno, 2
naša člana

Zapis in fotografije: Rajko Slapnik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja